4. AKOB Ulusal Oda Müziği Yarışması

4. AKOB Ulusal Oda Müziği Yarışması

Akdeniz Opera ve Bale Kulübü’nün (AKOB) gerçekleştirdiği AKOB Ulusal Oda Müziği Yarışması’nın dördüncüsü, 27 Haziran Pazar günü sonuçlandı. Yarışmada dereceye giren gruplar AKOB sosyal medya hesaplarından canlı olarak gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı.

Dereceye giren gruplar ve ödülleri şöyledir;

*Birincilik Ödülü, LINOS DUO: Ece Selin Yüksel -flüt, Özgür Deniz Akalın-piyano. Grup 5.000 TL’lik para ödülü yanında Mersin'de, AKOB tarafından düzenlenecek konsere hak kazandı.

*İkincilik Ödülü, DUO NEMESİS: Tanay Totuk keman, İlayda Sezen arp. Grup 3.000 TL’lik para ödülü aldı.

*Üçüncülük Ödülü, DUO EGEMEN & DENİZSU: Egemen Uysal- keman, Denizsu Polatviyola. Grup 2.000 TL’lik para ödülü aldı.

*Kemal Rastgeldi Mansiyon Ödülü, ALKAN & UYAR DUO: Orkun Uyar -klarnet, Gizem Alkan – piyano. Grup 1.000 TL’lik para ödülü aldı.

İlk kez bu yılki yarışmada Jürinin ortak kararıyla Teşvik Ödülü de verilmiştir. Jüri genç Türk bestecilerinin desteklenmesi, eserlerinin seslendirilmesi ve bu yönde çalışmaların artması dileğiyle bu ödüle karar verdiğini açıklamıştır.

*Teşvik Ödülü, ART QUARTET: Tanay Totuk -1.keman, Beste Hesapçıoğlu – 2.keman, Damla Çakar -viyola, Ebubekir Ferhat Güneri – viyolonsel

 

***Ödül almaya hak kazanan tüm grupların yarışma için iletilen performans kayıtları, 01 Temmuz 2021 tarihinden itibaren AKOB sosyal medya hesaplarından paylaşıma açılacaktır. Not: Üçüncülük kazanan Duo Egemen & Denizsu grubu eserlerinin paylaşılmamasını rica etmiştir. Dolayısıyla kendilerinin eserleri paylaşılmayacaktır.

 

AKOB 4. Ulusal Oda Müziği Yarışması

Akdeniz Opera ve Bale Kulübü (AKOB) kent kurum ve kuruluşlarının işbirliği ve Mersinli sanatseverlerin katkılarıyla, ülkemiz genç müzisyenlerinin bir araya gelerek oda müziği grupları oluşturmalarını teşvik etmek, genç müzisyenlerin tanınmalarını sağlamak ve oda müziğine olan ilgiyi arttırmak amacıyla 26-27 Haziran 2021’de AKOB Ulusal Oda Müziği Yarışması’nın dördüncüsünü gerçekleştirdi.

Özgün bir “AKOB Kent ile Elele Sanat Projesi” olan Yarışma, pandemi nedeniyle geçen yıl ertelenmek zorunda kalmıştı. Koşulların devam etmesi nedeniyle, bu yıl katılımcı grupların video kayıtları üzerinden yapılan yarışmaya, 17 grupla toplam 45 genç müzisyen katıldı. Katılımcı grupların AKOB tarafından ilan edilen şartnamede belirtildiği şekilde ilettikleri kayıtlar, Seçici Kurul tarafından iki gün süren titiz bir çalışmayla değerlendirildi.

 

Yarışma Seçici Kurulu ve Yapılan Değerlendirmeler

Mersin'de bir araya gelen Seçici Kurul’da, AKOB Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Tütüner Onursal Başkan olarak yer aldı. Jüri Başkanlığını, Devlet Sanatçısı- Piyanist Hüseyin Sermet’in yaptığı kurulda, jüri üyeleri; Keman Sanatçısı-Azerbaycan Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Toğrul Ganiyev, Besteci Prof. Dr. Hasan Uçarsu, Flütist - Besteci Doç. Dr. Halit Turgay ve Orkestra Şefi - Viyolonsel Sanatçısı Münif Akalın’dı.

Mersin Devlet Opera ve Balesi Sahnesinde, genç müzisyenlerin canlı çalıyorlarmış gibi yansıtılan video kayıtları teker teker dinlendi, izlendi; Seçici Kurul’un iki gün süren titiz çalışmasıyla değerlendirildi. Jüri Başkanı Hüseyin Sermet, AKOB Dernek sosyal medya hesabından canlı yayımlanan ödül töreninde yaptığı konuşmada, dereceye giren tüm grupları Seçici Kurul’un oy birliğiyle belirlediğini belirtti.

Gençler Büyük Tebrik ve Kutlamayı Hak Ediyor!

Uzun süren pandemi döneminde dersleri iptal edilen, bir araya gelemeyen, bundan dolayı çalışma şevk ve arzuları etkilenen tüm genç müzisyenlerin -her koşula rağmen- yarışmaya katılmak için gösterdikleri çaba, özen ve başarıları büyük tebrik ve kutlamayı hak etti.

Ödül töreni başlarken yarışmaya katılan tüm öğrenciler Jüri tarafından takdirle kutlandı. Yarışmada dereceye giren grupların başarı belgeleri Jüri tarafından, sembolik olarak takdim edildi. Belgelerin asıllarının kargoyla adreslerine, kazandıkları ödüllerin de banka hesaplarına gönderileceği AKOB tarafından duyuruldu.

Yarışma sonunda dereceye giren gruplar ve ödülleri açıklandı; Birincilik Ödülü’nü kazanan grup LINOS DUO, 5.000 TL para ödülü yanında Mersin'de bir konser hakkı kazandı. İkincilik Ödülü’nü kazanan grup DUO NEMESİS 3.000 TL, Üçüncülük Ödülü’nü kazanan grup DUO EGEMEN&DENİZSU 2.000 TL ve Kemal Rastgeldi Mansiyon Ödülü kazanan grup ALKAN&UYAR DUO 1.000 TL para ödülü aldı.

Dereceler açıklanmadan önce Jüri Başkanı Sayın Hüseyin Sermet’ın, ciddi bir sorun olarak gördükleri yaratıcılık konusuna değer verilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla, yarışmada yeni bir bestecinin eserini seslendiren gruba Jüri’nin özel bir "Teşvik Ödülü" verilmesi kararını açıkladı; Jüri adına, genç Türk bestecilerin desteklenmesi ve önlerinin açılmasını arzu ettiklerini vurguladı. Teşvik Ödülü’nü kazanan grup ART QUARTET oldu.

 

Hedef, Önümüzdeki Yıllarda Yarışmanın Uluslararası Boyuta Taşınması

Ödül töreni gelenek olduğu üzere, birinci gelen grubun performansının yeniden dinlenmesiyle sona erdi. Önümüzdeki süreçte genç müzisyenlerimizle yan yana durabildiğimiz, coşkuyla alkışlayabildiğimiz; nitelikli şekilde büyüyerek, uluslararası alana taşınması hedeflenen AKOB Oda Müziği Yarışmalarında buluşmak üzere, sanat ortak paydasında birleşerek şehrimizin değerinin daha da artması ve hak ettiği yere gelmesi konusunda AKOB olarak, sağlam temeller atıldı, önemli köprüler kuruldu.

 

***Yarışma ödül töreni ile alakalı hazırlanan kayıt için aşağıdaki linki tıklayınız.

https://drive.google.com/file/d/1P3fIHNXi4QxW9oPCfeQWFv4gm8wYx_4K/view

 

Etkinlik fotoğrafları için Selami Türk’e teşekkür ederiz.Top